Jdi na obsah Jdi na menu
 


Americký Paint Horse (APH)

ZDROJ: WIKIPEDIE

Americký Paint horse (promě má označení APH)

 

Pinto je potomek španělských koní dovezených v šestnáctém století do Ameriky. Pinto se také nazývá Paint Horse (strakáč) nebo calio a je to typ koně určovaný pouze zbarvením. Je rozšířen po celém světě, ale pouze v Americe má status plemene.

TYPY

Americká asociace Pinto Horse vznikla v Ellingtonu ve státě Connenticut v roce 1956 a prosadila pinta jako plemeno v roce 1963. Existuje ještě Amerikan Paint Horse Association ve Fort Worth v Texasu. Pinto Association uznává čtyři typy strakáčů: 1. stock )dobytkářský kůň), 2. hunter, převážně plnokrevný, 3. pleasure (rekreační kůň) a 4. jezdecký. Podobě jsou klasifikovaní i stakatí poníci.

ZBARVENÍ

Američtí indiáni dávali pintovi přednost pro jeho neobvyklé zbarvení a také proto, že jeho strakatá srst byla přirozenou kamufláží. Proto byl také velmi oblíben mezi kovboji. Pinto má dva typy zbarvení, ovaro a tobiano. První je recesivní a je hojný v Jižní Americe, druhý, dominantní, převládá v Americe Severní. Základní barva ovara je tmavá a na ní vystupují nepravidelné velké bílé skvrny. Tobiano je naopak bílý, s rozměrnými svrnami jiné barvy.

V evropských zemích nejsou strakoši tak oblíbení jako v Americe. U nás je vídáme pouze u poníků, zejména shetlandů nebo u minikoní. Nestejná barva očí, u pintů běžná, je vzácností.

STAVBA TĚLA

Horní linie: Jedním z přitažlivých znaků pinta je líbivá a souladná linie.

Ocas: Řídký ohon je charakteristický pro pinta i appaloosu. Takového ohónu bylo dosaženo výběrem; měl tu přednost, že se nezaplétal do podrostu v neschůdné lesnaté krajině.

Nohy: Moderní pinto má velmi kvalitní nohy. Při chovu se pečlivě dbá především na dokonalost holení, spěnky a kopyta.

Hlava: Pěkná hlava má typ, který se často objevuje u nejlepších indiánských poníků.

OSTATNÍ

Americký pony

První Americký pony se narodil r. 1954 a byl výsledkem křížení mezi shetlandským hřebečkem a klisnou appaloosa. Nyní strohý standard žádá miniaturní koně se zbarvením appaloosa a stavbou charakteristickou pro quarter horse nebo araba. Výška se má pohybovat mezi 11,2 a 13,2 pěsti (113,7 a 134 cm).

Chod

Většina pintů dobytkářského typu je velmi vyhledávána pro svůj lehký, pro jezdce pohodlný mimochod, který dovede udržet i na velké vzdálenosti. V minulosti to byl nejdůležitější požadavek.

 Ochranné zbarveníObrazek

  Skvrny, pruhy, zebrování na nohách nebo   nepravidelné plochy barvy svěrlé na tmavém podkladě či naopak, to je přírodní obranné zbarvení. Patrně i předkové koní měli, podobné zbarvení na ochranu proti nepřátelům, asi jako dnešní zebry. Předpokládá se, že i nejstarší předek koní, eocéní prakoník, měl přes 60 milióny let podobnou skvrnitou srst. Američtí Indiáni rychle ocenili výhody strakatých koní.

 Kovboj

 Kovboj si také potrpěl na ozdoby oděvu i  vybavení, a proto měl v oblibě barvitého pinta, který mu umožnil vyvyšovat se nad kamarády se střízlivěji zbavenými koňmi.

 

 

 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 32543
Měsíc: 519
Den: 9